Stosunek analny a ryzyko zarażenia HIV

Witam, W poprzednim tygodniu odbyłam stosunek seksualny (analny) z osobą, która nie jestem pewna czy jest na 100% zdrowa pod względem HIV, a niestety nie użyliśmy prezerwatywy (nie było wytrysku wewnątrz). Jaka jest szansa na to, że wirus mógł przejść również na mnie? Kiedy najlepiej zrobi test? Czy wystarczy po tygodniu, dwóch? Dziękuję za pomoc.

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Obawiam się,że istnieje ryzyko zakażenia. Ze względu na tzw okienko serologiczne badanie można wykonać najwcześniej za 6 tygodni.

Kontakt analny jest łatwiejszy do transmisji wirusa HIV, niż waginalny.
Kobieta jest ze względów anatomiczno-fizjologicznych bardziej narażona na infekcje.
Powinno sie uzyskać wynik podejrzanego partnera i wdrożyć profilaktyczne leczenie po ekspozycji, jeśli byłby on serologicznie pozytywny.
Jeśli jest to niemożliwe, to także wskazany kontakt z dermatologiem celem oceny indywidualnego ryzyka ( czy partner należał do grupy zwiększonego ryzyka) i podjęcie decyzji o postępowaniu.
Stosuje sie coraz czulsze testy zmniejszające tzw. okno serologiczne, aby przyspieszyć wykrycie serokonwersji.
(Jest to także bardzo istotne w krwiodawstwie).

Szczegółowe instrukcje są zawarte na stronie Krajowego Centrum d/s AIDS www.aids.gov.pl.
Ryzyko kobiety w stosunku analnym z zakażonym mężczyzną ocenia sie statystycznie na 1%, chodzi o kontakt jednorazowy.
Podane zachowanie należy uznać za bardzo ryzykowne: niepewny partner, kontakt analny, brak prezerwatywy - to czynniki wzajemnie się wzmacniające.
Pozdrawiam.