Stożek rogówki a wysiłek fizyczny - czy mogą być jakieś powikłania?

Witam, chciałbym się dowiedzieć, czego nie można robić, mając stożek rogówki. Chodzi o jazdę rowerem po górach, pływanie i siłownię. Dostałem zalecenie, aby nie podnosić ciężarów z zamkniętą przeponą i wstrzymanym oddechem, z powodu wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Niestety, dalej nie wiem, czy mogę ćwiczyć z mniejszym obciążeniem i regularnym wdechem oraz wydechem, np. 20-kilogramową sztangą w pozycji stojącej. Noszę twardą soczewkę kontaktową. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Stożek rogówki wiąże się również z krótkowzrocznością i astygmatyzmem o charakterze postępującym. I to najprawdopodobniej jest również powodem zalecenia unikania przez Pana tzw. sportów siłowych.
Z wyżej wymienionych aktywności właściwie bezpieczne jest tylko pływanie, jazda na górskim rowerze, po równym terenie również, ale niestety jeżdżenie po górach, dźwiganie ciężarów większych niż 10 kg już nie.
Pozdrawiam