Stres przed kontaktami z ludźmi

Witam. Mam 20 lat. Od pewnego czasu mam problem z rozmową z ludźmi, przed którymi czuję się gorsza, którzy są dla mnie autorytetem, lub nawet przy ludziach, przy których czuję się swobodnie, lecz kiedy przychodzi moment, kiedy jestem w centrum uwagi, kiedy zadają mi pytania, nawet te najzwyklejsze, zaczynam czuć się okropnie. Zaczyna drzeć mi głos, robi mi się duszno, trzęsą mi się ręce, robię się czerwona, zaczyna szybko bić mi serce. Co to może być?

odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Witam,
Jeżeli czuje się Pani gorsza,nic dziwnego,ze przezywa Pani stres i ze bycie w xcentrum uwagi jest wtedy trudne,wolałaby się raczej schowac w kąt.Tak więcstres jest tutaj adekwatny a reakcja prawidłowa.Pytanie postawiłabym natomiast takie:czy chce sie Pani przestać czuć gorsza i jest gotowa ten problem podjąć,zamiast z nim walczyć.Najgorsze,ale częste jest bowiem takie zachowanie,które nie wyraża prawdziwych nastrojów lecz przeciwne-człowiek niepewny udaje kogoś innego,nieraz wręcz obrażając rozmówce,albo podważając jego osobę i w skutkach otrzymuje niechęć,nie za to,że jest do niczego,ale,że tak się zachował.
Pozdrawiam serdecznie.

Możliwe, że cierpi Pani na fobię społeczną, która objawia się właśnie lękiem i stresem wyzwalanym w sytuacjach towarzyskich, społecznych (szczególnie tych, w których pojawiać się może ocena społeczna). W związku z tym polecam udać się na spotkanie z psychologiem poznawczo-behawioralnym, z którym przepracujecie Pani sposób myślenia nt. siebie, nt. sytuacji społecznych itd. Pani lęk prawdopodobnie wynika z nieracjonalnego sposobu myślenia, z przekonań, które powodują dyskomfort w sytuacjach spotkań z innymi ludźmi. Zmiana sposobu myślenia, pozbycie się pewnych przekonań i zastąpienie ich zdrowszymi/bardziej racjonalnymi pomoże Pani pozbyć się lęku, stresu i pozwoli na komfortowe relacja z innymi. Powodzenia!