Stres szkolny u 13-latki

Moja 13 letnia córka przeżywa stres szkolny. Nie sypia po nocach, krzyczy, płacze, nie je a do tego na lekcji poci się jąka i trzęsie. Czuje też wzmożone bicie serca. Bardzo mi jej żal co mam robić?

Witam,

Tego rodzaju trudności i objawy, o których Pani napisała zazwyczaj mają jakiś kontekst. Mogą być związane z jakimś wydarzeniem z historii, aktualnych relacji z rówieśnikami, wynikać ze zmian (może miejsca zamieszkania, szkoły, rozstania z jakąś grupą rówieśników, i innych), przeżywania początków okresu dorastania i wielu innych spraw. Najlepiej jeśli wybierze się Pani z córką do psychologa/psychoterapeuty. Będzie wówczas możliwa rzetelna diagnoza problemu, jego możliwych źródeł i sposobów poradzenia sobie z objawami. Być może także wychowawca klasy, pedagog lub psycholog szkolny coś zauważyli i mają jakiś pomysł na to co się dzieje. Proszę też pamiętać o rozmowach z córką w ciepłej atmosferze.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Objawy które Pani opisuje nie wzięły się znikąd. Ważne by zbadać ich podłoże. Proszę szczerze i spokojnie porozmawiać z córką i postarać się dowiedzieć, co tak bardzo ją w szkole stresuje i czy na jej stan ma może wpływ jakieś przykre wydarzenie. Może też Pani zabrać córkę do psychologa dziecięcego, czasami łatwiej jest się otworzyć przed kimś obcym i opowiedzieć mu o swoich problemach.

Pozdrawiam serdecznie.

Witam Panią. Zwracając uwagę na wiek Pani córki pomyślałem, że znalazła się w pierwszej klasie gimnazjum a to bardzo duża zmiana w życiu dziecka. Być może to wydarzenie stoi za objawami, które Pani opisała. Jeśli szkoła, nowa klasa, nowi nauczyciele to niewiadome i nowe aspekty tej sytuacji, to jest to wystarczające by jej poczucie bezpieczeństwa było naruszone. Ważne będzie wsparcie od Państwa (najbliższego otoczenia) oraz bezpośredni kontakt ze specjalistą. Brak snu, wzmożone bicie serca i inne objawy mogą negatywnie wpłynąć na jej zdrowie. Pozdrawiam Panią

Dzień dobry, zachęcam przede wszystkim do rozmów z córką dotyczących stresu wynikającego z wizyt w szkole. Spodziewam się, że będzie to proces trwający w czasie. Jeżeli sytuacje nie ulegnie poprawie warto skonsultować się z psychologiem pracującym z dziećmi i młodzieżą. Pozdrawiam.