Szantaż ekonomiczny i poniżanie przez rodziców

Jestem szantazowana ekonomicznie, zastraszana oraz ponizana przez rodzicow. Jestem osamotniona z tym problemem. Musze wniesc oplate za egzamin na uczelnie, rodzice nie udostepniaja mi srodkow, ktore wczesniej obiecali przeznaczyc. Popadam w coraz glebsza depresje. Jesli nie zostanie mi dana mozliwosc przystapienia do tego egzaminu, skoncze ze soba. Co mam zrobic?

Witam serdecznie,

Piszesz o przemocy psychicznej i ekonomicznej - zależność od innych zawsze bardzo mocno wpływa na nasze poczucie wartości i bezradność.
Warto byłoby abyś nie była z tym problemem sama. Zacznij o tym mówić głośno ludziom, którym możesz zaufać. Być może znajdzie się ktoś kto w różny sposób będzie gotowy Ci pomoc. To żaden wstyd być w takiej sytuacji. Mówiąc głośno o problemach nie pozostajemy z nimi sami.
Dodatkowo dobrze byłoby, abyś w miarę możliwości spróbowała skorzystać z konsultacji psychologa i prawnika. W najbliższym ośrodku pomocy społecznej można taką pomoc uzyskać bezpłatnie. Nie wiem czy wiesz, że jako osoba ucząca się mogłabyś uzyskać alimenty od swoich rodziców (bodajże do 24 roku życia) - ale dobrze byłoby abyś skonsultowała szczegóły z prawnikiem.
Psycholog mógłby natomiast pomóc Ci w usamodzielnieniu się od rodziców.
Obecnie opisujesz tę sytuację jako bardzo ciężką. Do tego stopnia, że aż zaczynasz mieć myśli samobójcze. Rozumiem, że jest Ci bardzo ciężko; chciałabym Ci jednak napisać, że nawet jeżeli nie przystąpisz do egzaminu teraz to i tak jest ogromna szansa na to, że zrobisz to w późniejszym terminie. Być może ta sytuacja jest właśnie po to abyś nauczyła się jak usamodzielnić się i polegać na pomocy ludzi, którzy chcą Ci ją dać.
Warto byłoby abyś powiedziała o swoim stanie rodzicom, po ta aby mieli świadomość jak Wasz konflikt i ich zachowanie wpływa na Twoje samopoczucie.

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Anna Mochnaczewska

Proszę koniecznie skonsultować się z psychologiem. Wspólnie przyjrzycie się przyczynom (emocjonalnym, osobowościowym i wynikającym z zachowania) podobnego stanu rzeczy oraz możliwościom zmiany. Szczególnie jeśli Pani stan bliski jest stanom depresyjnym.