Test ciążowy - kiedy najlepiej go wykonać?

Czy robiąc test ciążowy wieczorem, może to mieć wpływ na wynik testu?? Z góry dziękuję.

Lek. Krystyna Gałązka

Witam!
Test ciążowy wykonać można o każdej porze dnia. Rzeczywiście w moczu porannym może być wyższe stężenie gonadotropiny kosmówkowej, którą wykrywa test, ze względu na większe zagęszczenie porannego moczu. Jednak w przypadku zagnieżdżenia się zarodka w macicy, czyli obecnej ciąży, stężenia hCG przez całą dobę są na tyle duże, że test wykryje je bez wątpienia. Są jednak inne czynniki mogące zafałszować wynik testu - niektóre leki czy zaśniad groniasty.
Pozdrawiam!