Kobieta , 29 lat

Witam. Obecnie jestem w 15 tygodniu ciąży i już 3 razy miałam wykonane usg dopochwowe co mnie trochę martwi. Lekarz wykonuje je przy każdej wizycie. Czy to nie jest za często? Obawiam się czy usg nie zagrozi dziecku? Mam 29 lat, to moja pierwsza ciąża, przebiega ona prawidłowo.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie!

Przyznam, że nie widzę potrzeby tak częstego badania w tak młodej ciąży. Proszę jednak nie brać mojego zdania zbyt dosłownie. Pani post jest bardzo krótki i zawiera bardzo mało informacji. Nie wspomina Pani o swoim stanie zdrowie, czy występowały krwawienia.
Generalnie, w trakcie całej ciąży obowiązkowe jest wykonanie 3 badań USG, w tym pierwsze za pomocą głowicy dopochwowej.

Inną kwestią są Pani częste wizyty u lekarza. Zwykle pacjentki w pierwszym trymestrze nie chodzą tak często na konsultacje. Domyślam się zatem, że są jakieś przesłanki do tak częstego wykonywania USG.

Dla uspokojenia, mogę jedynie powiedzieć, że udowodnione jest, że badania USG są bezpieczne dla płodu. Jeżeli jednak nadal będzie Pani zaniepokojona takim postępowaniem lekarza, sugerowałabym rozmowę z nim.

Pozdrawiam

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Ciąża – Dwie kreski na teście ciążowym potrafią uszczęśliwić niejedną kobietę, która stara się o dziecko. Jednak w pierwszych tygodniach ciąża może dać się we znaki: poranne mdłości, bóle głowy, wrażliwość na zapachy, zmienność nastrojów – to tylko niektóre z pierwszych objawów ciąży.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach