Uzależnienie od obgryzania paznokci i brak skuteczności gorzkich lakierów

Witam. Mam 20 lat i od dziecka mam problem z obgryzaniem paznokci. Kiedy już postanowie że nie będę obgryzac to mam takie uczucie, że któryś paznokieć mnie denerwuje i muszę obgryzc, żaden gorzki lakier nie pomaga mi. Pomocy

Podobne "natręctwa", nawyki są najczęściej sposobem radzenia sobie z napięciem emocjonalnym, dodatkowo bardzo mocno utrwalonym przez lata. Warto poszukać innych sposobów regulacji emocji, bez zachowań autoagresywnych. Warto także przyglądać się w jakich sytuacjach lub po jakich sytuacjach pojawiają się impulsy obgryzania, kiedy Pani tego nie robi i jak radzi sobie wtedy? Czasem- przy bardzo utrwalonych nawykach- warto pracować nad tym z terapeutą, który przyjrzy się zarówno przyczynom jak i pomoże nauczyć się bardziej adaptacyjnych form reagowania.

prosze poszukac dobrego terapeute NLP i problem zniknie po 1 sesji (tzn.zamieni sie na inny nawyk...czesto bardziej akceptowany). alternatywna forma jest przyjrzenie sie na psychoterapii, co za tym stoi i praca nad rozwiazaniem problemu.pozdrawiam Violetta Ruksza