Nawyk strzelania kręgami szyjnego

Witam. Mój problem polega na nałogowym "strzelaniu" karkiem. Robią to od roku, może 2 lat. Wygląda to tak, jak w niektórych filmach robią to "czarni bohaterzy" (głowa mocno w lewo i kilka chrupnięć i tak samo w drugą stronę). Jak pozbyć się tego nawyku i czy może to prowadzić do jakiś komplikacji? Z góry dziękuję

Warto przyjrzeć się w jakich sytuacjach Pan to robi? Prawdopodobnie w ten sposób reaguje Pan na napięcie, reguluje emocje. Być może może Pan znaleźć jakiś inny sposób?
Poza tym w pozbywaniu się każdego nawyku najważniejsza jest motywacja do zmiany i zaangażowanie. Ważne na początku jest także unikanie sytuacji wyzwalających (czyli takich, w których zwykle zachowanie miało miejsce), a także pozytywne sformułowanie celu (czyli: co będzie zamiast strzelania karkiem, a nie czego nie będzie).

witam
Najlepiej i najszybciej jak się da udać się do ortopedy i potem rehabilitanta na pakiet ćwiczeń. Myślę że ten nawyk może grozić bardzo poważnymi konsekwencjami. Z punktu widzenia psychoterapeuty zastanowiła mnie funkcja tego, po co Pan to robi, dlaczego i jakie ma Pan z tego zyski? i tutaj odpowiedz można znaleźć w gabinecie psychoterapii.
pozdrawiam
Anna Suligowska