W jaki sposób zniwelować widoczność żył?

Mam 18 lat, jestem szczupła, i strasznie widać mi żyły, nie bolą nie wystają ani nic są niebiesko szare, mój dekolt i ręce to poprostu okropnie wielka siatka mocno widocznych żył. pod oczami to samo. Czy da się je jakoś zakryć?
KOBIETA, 21 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.

Nie wspomniała Pani, od kiedy występuje ten problem. Jeśli żyły wcześniej były niewidoczne, a nagle się pojawiły w dużych ilościach, to można udać się do lekarza rodzinnego. Jeśli jednak żyły są widoczne od wielu lat, to najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do obaw.

Zdaniem naszego eksperta z zakresu chirurgii naczyniowej widoczność żył to zmienna kwestia, która jest zależna od diety, pory roku, trybu życia, poziomu nawodnienia, a także karnacji czy odczuwanego stresu. Znaczenie ma oczywiście również waga. Zazwyczaj nie ma to jednak związku ze zdrowiem, lecz może stanowić defekt estetyczny. Można je przykryć makijażem lub pomyśleć o zabiegach laserowych, ale nie jest to konieczne.

Inne pytania umieszczamy tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/widoczne-zyly-na-calym-ciele, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-bardziej-widoczne-zyly, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/widoczne-zyly-pod-skora.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.