Wypadanie włosów i obrzęk dłoni

Witam, od jakiegoś czasu zauważam pewne zmiany, niegdyś miałam bardzo gęste, mocne włosy - teraz potrafią wypadać garściami, gubię je w domu przez co domownicy są nieco źli. Dodatkowo wiecznie odczuwam uczucie chłodu w dłoniach. Mimo niezmienionej diety (a wręcz przeciwnie, ograniczeniu słodyczy) znacznie utyłam, gdzie wcześniej zajadałam się nimi i nie miałam takiego problemu, bo byłam szczupła. Od dwóch miesięcy mam zanik miesiączki a także obrzęk dłoni dzięki czemu z dnia na dzień musiałam się pozbyć biżuterii, gdyż pierścionki wbijały mi się w skórę zostawiając po sobie bolące ślady. Jestem senna i ostatnio w ogóle nie mogę się nad niczym skupić.

Czytałam trochę na ten temat w internecie i postanowiłam sprawdzić czy wszystko jest ok z moją tarczycą. Dzisiaj odebrałam wyniki: moje TSH wynosi 2,11. Czyli niby wszystko jest w porządku, jednak naprawdę nie chce mi się wierzyć, że nic mi nie dolega, mam dopiero 20 lat. Jakie dodatkowe badania mogłabym zrobić?

Witam!

Bardzo często utrata włosów jest przejściowa i po kilku tygodniach leczenia wszystko wraca do normy. Niekoniecznie musi być spowodowana jakąś przyczyną chorobową. Jeżeli chce Pani się upewnić, czy funkcja tarczycy jest zachowana może Pani wykonać badania wolnych hormonów tarczycy - fT3 i ft4, choć ich wartości najczęściej korelują z TSH. Istotne jest także ustalenie jak Pani się odżywia - nie opisała Pani jak wygląda Pani dieta oraz czy stosuje Pani używki (papierosy). Bardzo często wypadanie włosów jest związane z niedoborami pokarmowymi, zwłaszcza w przypadku restrykcyjnych diet, ale też przy niezdrowym trybie odżywiania. Proponuję zastosować preparaty witaminowe ze skrzypem/pokrzywą/czarną rzepą oraz szampony/odżywki wzmacniające cebulki włosowe. Nie należy suszyć włosów suszarką, nadużywać lokówek, prostownicy, itp. oraz wystawiać ich na nadmierne działanie promieni słonecznych. Ocena skuteczności działania preparatów może być przeprowadzona po co najmniej 3 miesiącach terapii. W razie nasilenia dolegliwości przy zastosowaniu się do wszystkich poniższych zasad należy skontaktować się z dermatologiem.

Pozdrawiam serdecznie!