Zabieg splenektomii a ćwiczenie mięśni brzucha

Witam! Rok temu przeszedlem przez zabieg splenektomii jestem sportowcem do sportu wrocielm dosyc szybko myslalem ze szybko nadrobie braki w miesniach brzucha lecz minal rok a ja z jednej (nie cietej) strony mam miesnie a z drugiej plasko.Uprawiam sporty gimnastyczne i sztuki walki wiec te miesnie sa mi naprawde bardzo potrzebne. Moje pytanie to czy miesnie kiedykolwiek wroca i beda chociaz w polowie takie jak ta zdrowa strona ? Przez caly rok naprawde intensywnie cwiczylem a efektow brak.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie zabieg splenektomii nie wiąże się ze zmianą masy mięśniowej po stronie operowanej .Być może różnica o której Pan wspomina związana jest z ubytkiem tkankowym powstałym po operacji. Jeżeli proces gojenia rany następował prawidłowo nie ma żadnych przeciwwskazań do dalszego uprawiania sportu .

Niestety jeśli śledziona była usunięta z cięcia Kochera czyli pod łukiem żebrowym lewym to w czasie tego cięcia doszło do całkowitego przerwania mięśni przyczepiających się do żeber. W wyniku tego doszło do zbliznowacenia miejsca przecięcia mięśni, a przez to zaburzeń ukrwienia dlatego w tym miejscu mięśnie zawsze będą słabiej wykształcone. Niestety mimo Pana intensywnych ćwiczeń mięśnie pod lewym łukiem żebrowych zapewne nigdy nie wrócą do poprzedniego wyglądu.

Oczywiście mięśnie mimo tego, że mogą być ścieńczałe po stronie operowanej to mimo to pracować mogą tak samo sprawnie jak po stronie nieoperowanej.