Zapytaj lekarza

1 , 0 1 8 , 8 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zabieg splenektomii a ćwiczenie mięśni brzucha

Witam! Rok temu przeszedlem przez zabieg splenektomii jestem sportowcem do sportu wrocielm dosyc szybko myslalem ze szybko nadrobie braki w miesniach brzucha lecz minal rok a ja z jednej (nie cietej) strony mam miesnie a z drugiej plasko.Uprawiam sporty gimnastyczne i sztuki walki wiec te miesnie sa mi naprawde bardzo potrzebne. Moje pytanie to czy miesnie kiedykolwiek wroca i beda chociaz w polowie takie jak ta zdrowa strona ? Przez caly rok naprawde intensywnie cwiczylem a efektow brak.
ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie zabieg splenektomii nie wiąże się ze zmianą masy mięśniowej po stronie operowanej .Być może różnica o której Pan wspomina związana jest z ubytkiem tkankowym powstałym po operacji. Jeżeli proces gojenia rany następował prawidłowo nie ma żadnych przeciwwskazań do dalszego uprawiania sportu .

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Niestety jeśli śledziona była usunięta z cięcia Kochera czyli pod łukiem żebrowym lewym to w czasie tego cięcia doszło do całkowitego przerwania mięśni przyczepiających się do żeber. W wyniku tego doszło do zbliznowacenia miejsca przecięcia mięśni, a przez to zaburzeń ukrwienia dlatego w tym miejscu mięśnie zawsze będą słabiej wykształcone. Niestety mimo Pana intensywnych ćwiczeń mięśnie pod lewym łukiem żebrowych zapewne nigdy nie wrócą do poprzedniego wyglądu.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0

Oczywiście mięśnie mimo tego, że mogą być ścieńczałe po stronie operowanej to mimo to pracować mogą tak samo sprawnie jak po stronie nieoperowanej.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy