Zapalenie oskrzeli i płuc u 86-latki

Moja babcia ma 86 lata miała zapalenie oskrzeli ale zapalenie spadło na lewe płuco to wszystko trwa już 3tygodnie przyjmowała zastrzyki gentomecyny i ceftriaxone i nic nie jest lepiej ciągle gorączkuje. Nie wiem czy warto zrobić rentgen puc a może te antybiotyki nie działają na te bakterie co on ma i warto było by zrobić wymaz z gardła albo badanie pluwociny żeby ustalić inny antybiotyk. proszę o szybką odpowiedz bo babcia jest coraz słabsza.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim Pani babcię powinien ocenić lekarz podczas bezpośredniej wizyty. Konieczne jest dokładne zebranie wywiadu, zbadanie Pani babci oraz analiza dotychczasowego leczenia. Ponieważ jest to jednak osoba starsza, zapewne obciążona innymi schorzeniami, być może konieczna będzie nawet hospitalizacja. Oczywiście warto zrobić RTG płuc, które potwierdzi diagnozę zapalenia, przy czym nie będzie miało to istotnego wpływu na przebieg dalszego leczenia. Oczywiście można także pobrać wymazy na posiew, co umożliwi zastosowanie antybiotyku zgodnie z antybiogramem. Proszę zatem skonsultować się z lekarzem.