Zmiany na wardze sromowej - co mogą oznaczać w okresie ciąży?

Witam. Jestem w 29 tygodniu ciąży i dzisiaj rano podczas kąpieli wyczułam na lewej wardze sromowej dosyć duże zgrubienie. Jest to jakby spuchnięcie w kilku miejscach, nie swędzi, nie piecze, nie wypływa żaden płyn i nie mam żadnych upławów. Czy to zmiany hormonalne??? Proszę o szybką odpowiedź, bo martwię się, że może to zaszkodzić dziecku!!!!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zmiany, które się pojawiły, mogą wynikać z zaczopowania gruczołów, które licznie występują w tej wrażliwej okolicy. Jednak żeby to potwierdzić konieczna jest wizyta u prowadzącego ginekologa – niestety bez badania lekarskiego, obejrzenia zmian i dokładnego zebrania wywiadu nie ma możliwości postawienia rozpoznania i zalecenia leczenia.

Proszę raczej z wizytą nie zwlekać, szczególnie jeżeli do objawów dołączy się ból lub podniesiona temperatura.
Życzę szczęśliwego rozwiązania.

Pozdrawiam.