Angina i zapalenie płuc u dwulatka

Mój 2,5-letni synek z czerwonym gardłem, temp. powyżej 38 st. i mokrym kaszlem trafił do lekarza, otrzymał antybiotyk Bactrim. Po 4 dniach zmiana antybiotyku na Zinnat z powodu nawrotu temp. powyżej 38 st. i pogłębienia się kaszlu. Podejrzenie zapalenia oskrzeli. Gdy temp. po kolejnych 3 dniach podawania antybiotyku skoczyła do 39 st. lekarz zalecił Zinacef w zastrzykach, jednak 2 godziny po podaniu zastrzyku z temp. 39,5 st. synek trafił do szpitala, diagnoza: średnie zapalenie płuc. W trakcie podawania w szpitalu antybiotyku Agumentin temp. przez 4 dni skakała do 38 i 39 stopni, następnie po 6 dniach synek w dobrym stanie został wypisany do dalszego leczenia w domu. Tego samego dnia wieczorem temp. zaczęła się podnosić do 38 st., następnego dnia 39 i 39,5 st., co kilka godzin musieliśmy podawać paracetamol i ibufen, żeby temp. nie skakała. Jednak po prawie 3 dniach utrzymującej się wysokiej temp. synek znowu trafił do szpitala. Oddaje często luźne stolce i czasem uskarża się na ból brzuszka, stwierdzono też anginę po zbadaniu migdałków. Proszę o poradę, co może być przyczyną takich następstw i czy to możliwe, że w trakcie przyjmowania antybiotyku na zakażenie górnych dróg oddechowych może wystąpić kolejna infekcja w postaci anginy?

Witam serdecznie!

Niestety stosowanie antybiotykoterapii nie wyklucza zachorowania na infekcje spowodowane przez patogeny na dany preparat niewrażliwe, z tego powodu nie można wykluczyć, że w trakcie leczenia pojawiła się kolejna choroba. Podobnie jeżeli chodzi o biegunkę - często powstaje ona właśnie w trakcie stosowania intensywnej antybiotykoterapii z powodu zaburzenia prawidłowej flory bakteryjnej jelit.
Niestety bez możliwości zbadania dziecka, dokładnego zebrania wywiadu oraz w tym przypadku obejrzenia wyników badan dodatkowych nie ma możliwości aby odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną aktualnych objawów. Na to pytanie powinien spróbować odpowiedzieć lekarz prowadzący w szpitalu.
Po zakończeniu choroby warto również zwrócić uwagę na szczepienia zalecane.

Pozdrawiam