Bieganie a wzrost libido

witam czy bieganie jest pomocne w sferze seksualnej (dla kobiet i mężczyzn)? Chodzi dokładnie o wzrost libido, podniecenia, pożądania. I czy pomaga w dosłownie sprawności seksualnej.

Dzień dobry!

Tak, aktywność fizyczna może powodować wzrost poziomu testosteronu, co może powodować podniesienie poziomu libido. Jednocześnie są bardziej sprawne seksualnie - zarówno w sensie fizycznym, jak i kondycji psychicznej - osoby, które mają życiową pasję, lubią swoje życie, akceptują swoje ciało, mają dużo życiowej energii.

Jakość życia seksualnego zależy jednak od wielu różnych czynników, m.in. samooceny, cech osobowości, przyjętego wychowania i edukacji seksualnej, relacji z partnerem, aktualnej kondycji związku, genetycznych obciążeń i wrodzonych predyspozycji do chorób powodujących zaburzenia seksualne itp. Sport może nie mieć na te czynniki znaczącego/ decydującego wpływu.

Pozdrawiam!