Oparzenie I stopnia a blizny

Dzień dobry. Mam dość ważny dla mnie problem. Zastanawia mnie jakie są skutki oparzenia 1 stopnia. Ostatnio zdarzył mi się mały wypadek, na szczęście niezbyt poważny. Po poszukiwaniach w internecie i porównaniu zdjęć, dochodzę do wniosku, że mam oparzenie 1 stopnia. Dodam, że oparzenie 1 stopnia jest niestety w dość widocznym miejscu i boję się o ewentualne blizny. W związku z tym pojawia się pytanie, czy po oparzeniu 1 stopnia powstają blizny? Jeżeli tak, to jak można się pozbyć się blizn po oparzeniu 1 stopnia. Czy można stosować jakieś maści, które zapobiegną powstawaniu blizn po oparzeniu 1 stopnia? Czy jest stuprocentowa pewność, że po oparzeniu 1 stopnia zostanie mi blizna? Bardzo mi zależy na odpowiedzi specjalisty. Nie wiem też czy z oparzeniem 1 stopnia muszę iść do lekarza, czy zagoi się samo? Bardzo proszę o pomoc.
ponad rok temu

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Oparzenie I stopnia obejmuje tylko naskórek. Objawia się zaczerwienieniem skóry i bólem. Po 2-3 dniach następuje mocne swędzenie oparzonego obszaru. Objawy ustępują zwykle po kilku dniach bez pozostawienia blizn.