Boję się wykładowcy - skąd się bierze mój lęk?

Jestem na pierwszym roku studiów i bez powodu boję się mojego wykładowcy. Podczas wykładów z nim nie mogę się w ogóle odezwać, chociaż bardzo bym chciała, czuję, że jest mi sucho w ustach i cała drżę. Nie wiem, jaki jest tego powód, dlatego zwracam się do państwa o pomoc.

Witam!

Ustalenie powodu, z jakiego odczuwa Pani lęk przed wykładowcą, na podstawie tak krótkiego opisu niestety nie jest możliwe. Mogłyby to być wyłącznie domysły. Warto natomiast, żeby sama Pani poszukała takich przyczyn w sobie. Lęk powstaje w psychice i jest reakcją podobną do strachu. Z tą jednak różnicą, że strach pojawia się w odpowiedzi na realne zagrożenie, natomiast lęk może zostać wzbudzony bez wyraźnej przyczyny. Dlatego warto, żeby poszukała Pani w swojej pamięci przeżyć, wspomnień i doświadczeń, które mogłyby pomóc Pani dowiedzieć się, co jest przyczyną lęku. Może w dzieciństwie przestraszyła się Pani mężczyzny, który był podobny do Pani obecnego profesora. A może to zachowanie tego człowieka powoduje, że przychodzą Pani na myśl negatywne doświadczenia z przeszłości? Warto oddemonizować postać profesora, np. próbując z nim rozmawiać. Lęk można pokonać, trzeba tylko odpowiednio się do tego zabrać. Warto pokonywać go małymi kroczkami, np. w trakcie wykładu usiąść w rzędzie bliżej wykładowcy. Następnie zadać mu pytanie do treści wykładu, itd.

Pozdrawiam

Witam,

całkiem możliwe, że obawia się Pani oceny ze strony wykładowcy, trzeba byłoby popracować nad samooceną, wsparcie psychologiczne zalecane.

Pozdrawiam serdecznie