Ciągle krwawię i plamię - co powoduje taki stan?

Witam, mam 50 lat, jestem kobietą, urodziłam dwoje dzieci siłami natury. Do sierpnia 2010 roku miałam regularne miesiączki, trwały 6-7 dni. Pierwsze dwa dni były obfite, pozostałe przebiegały normalnie. W sierpniu 2010 roku miesiączka przebiegała jak zwykle, krwawienie miesięczne się skończyło 7 dnia, a pozostało plamienie. Po dwóch tygodniach plamienia zgłosiłam się do lekarza ginekologa, który skierował mnie na „skrobankę”, wyskrobiny z kanału szyjki, wyskrobiny z jamy macicy. Lekarz prowadzący zalecił zgłosić się po pierwszej miesiączce. Miesiączka pojawiła się po 5 tygodniach i ponownie powtórzyło się to samo (krwawienie miesięczne 6 dni, później niewielkie plamienie krwiste, które utrzymywało się do następnej miesiączki). Lekarz zalecił, abym 5 dnia cyklu wzięła HTZ. Zastosowałam się do zaleceń, wszystko było w porządku, 7 dnia koniec miesiączki, 12 dnia cyklu pojawia się plamienie i trwa do następnej miesiączki. HTZ brałam przez 2 cykle, ale historia się powtarzała. Na następny cykl lekarz zalecił dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, od 5 dnia cyku wzięłam lek, 7 dnia zakończyła się miesiączka, a krwiste plamienie rozpoczęło się 12 dnia cyklu, dzisiaj jest 17 dzień cyklu, biorę D***, a plamienie trwa (charakterystyczne dla plamienia jest to, że w ostatniej fazie oddawania moczu wypływa największa plamka krwi, a tak to sączy się). Robione było dopochwowe USG, lekarz też nic nie stwierdził. Proszę o odpowiedź, co może powodować taki stan? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Plamienia i rozpoczynające się nieregularności cyklu mogą być związane z wkraczaniem w klimakterium. Rozpoczęcie HTZ na tym etapie jest dobrym pomysłem, nie tylko dlatego, że terapia hormonalna może pomóc w zwalczeniu plamień śródcyklicznych i innych nieprzyjemnych objawów okresu okołomenopauzalnego, których może Pani niedługo zacząć doświadczać, ale także dlatego, że wczesne wdrożenie jej daje najlepsze efekty, jeśli chodzi o profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych.

Myślę, że gdyby kontynuowała Pani stosowanie HTZ, to plamienia ustąpiłyby po kilku opakowaniach. Krwawienia i plamienia śródcykliczne są bowiem działaniem niepożądanych preparatów hormonalnych, zarówno HTZ, jak i tabletek antykoncepcyjnych, szczególnie w pierwszych kilku miesiącach przyjmowania ich.

Pozdrawiam serdecznie!