Co mam robić z tą chrypką mając 30 lat?

Witam w sobote stracilam głos i miałam straszna chrypke dzis juz glos wrócił ale jest ochrypniety czuje zalegajaca flegme w gardle i nosie i mam strasznie suchy kaszel..Goraczki ani boku gardla nie było i mam pytanko co moge kupic na wyeliminowanie flegmy(flegma ma kolor zolty )na ten kaszel czy Neosine wystarczy?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Z przedstawionego opisu, można by przypuszczać, że cierpi Pani na infekcję wirusową.

Zalegająca, gęsta flegma zazwyczaj świadczy o nieżycie błony śluzowej nosa, górnych dróg oddechowych oraz zapaleniu zatok, głównie na tle wirusowym.

Obecność tej wydzieliny wpływa na zmianę barwy głosu, występowanie chrypki, a także utrudnia takie czynności jak: połykanie, odkasływanie, czy mówienie.

Leczenie objawowe takiej infekcji, należałoby oprzeć na przyjmowaniu preparatów nawilżających gardło (syrop z porostu islandzkiego, syrop na bazie prawoślazu i babki lancetowatej), a także leków mukolitycznych rozrzedzających zalegającą wydzielinę. Będą to środki lecznicze zawierające substancje czynne, takie jak: karbocysteina, bromheksyna, czy ambroksol.

Istotne jest również częste spożywanie płynów, aby dobrze nawodnić organizm.

W przypadku braku poprawy zalecamy wizytę u lekarza, który po badaniu przedmiotowym wskaże odpowiedni kierunek leczenia.

Podobna tematyka została zawarta w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/infekcja-wirusowa-a-infekcja-bakteryjna-jak-je-odroznic-i-jak-je-leczyc

https://portal.abczdrowie.pl/chrypka-krotkotrwala-dlugotrwala-chrypka-a-chorob

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.