Co myśleć o tym ct kręgosłupa?

CT kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego (poziom L1-S1) - stan po złamaniu kręgosłupa i stabilizacji operacyjnej przy pomocy śrub i prętów metalowych, mocowanych do trzonów kręgów L4, L5 i S1. Stwierdzono kościozrost trzonów i stawów m-kręgowych L4-L5. Natomiast uwypuklenie pierścienia włóknistego lub przepukliny na poziomach L4-L5 i 3-L4 podobnie jak poprzednio. Na poziomie L4-L5 wnikającej do prawego otworu międzykręgowego, a na poziomie L3-L4 zweżającej lewy otwór m-kręgowy. Lordoza zachowana-kręgosłup skrzywiony w stronę lewą.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis badania wskazuje na kościozrost, czyli często pourazowe lub pooperacyjne ścisłe połączenie kręgów i stawów – w Pani przypadku na poziomie L4-L5. Na pozostałych, opisanych poziomach, obecne są przepukliny dysków, przy czym jedna z nich – na poziomie L4-L5 może dawać dolegliwości bólowe, podobnie jak ta na poziomie L3-L4. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.

Niestety bez poznania sytuacji klinicznej nie sposób odnieść się bardziej szczegółowo do opisu, zwłaszcza w przypadku gdy dolegliwości oraz schorzenia są ściśle związane z urazem (złamaniem kręgosłupa) oraz gdy nie ma możliwości porównania wyniku obecnego badania z badaniem poprzednim. Sugeruję konsultacje z neurochirurgiem, który Panią operował, ponieważ jego kompetencje będą jak najbardziej adekwatne do wyjaśnienia wszystkich Pani wątpliwości.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.