Co oznacza ten opis USG tarczycy?

Czy mogę prosić o interpretację następującego badania USG tarczycy?( mężczyzna lat 40) Płat prawy: 25 x 23 x 55mm, objętość: 15.8ml Płat lewy: 19 x 20 x 54 mm, objętość: 10,3ml Cieśń: 6-7mm Miąższ tarczycy o niejednorodnej echogenuczności i strukturze, w obu płatach obszary hypochogeniczne/nacieki koloidowe do 2mm. W płacie lewym największy 4 x 2-3mm bez zmian ogniskowych-do obserwacji AZT. Przepływy miąższowe nieznamienne, nie są wzmożone. Okoliczne węzły chłonne bez zmian. Wynik TSH 2,180 mU/L Bardzo dziękuję!

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania tarczycy.

Nie wspomniał Pan jednak, dlaczego było wykonywane takie badanie obrazowe, a także czy występują jakieś choroby przewlekłe.

Analizując wynik badania, USG tarczycy, można by wywnioskować, że wyodrębniono pojedyncze skupiska guzków koloidowych z towarzyszącym obrazem o niejednorodnej echogeniczności. Należy podkreślić, że takie guzki mogą być wypełnione płynem.

Są to prawdopodobnie niewielkie zmiany, które powinny być poddane dalszej obserwacji w przyszłości. Wynik badania TSH w Pana przypadku nie powinien odbiegać od wyznaczonej normy referencyjnej.

W razie większych wątpliwości, proponujemy Panu konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po dokładnej analizie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszej diagnostyce i postępowaniu.

Życzymy Panu dobrego samopoczucia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.