Co oznacza to uwieranie w migdale?

Od kilku dni czuje dyskomfort w okolicy migdalka lub też za nim. Tak jakby coś uwieralo w lewym migdalku. Jest on powiększony dosyć już od kilku lat i zbierają się w nim te żółte kamienie. Wydawało mi się że to właśnie to więc przyjrzalam się z bliska i widzę że z jednej faldy/otworu wystaje coś czerwonego, poruszylam lekko w tym miejscu i pokazała się ok 3-4 ciemnoczerwona plamka coś jakby krwiak (jak po przygryzieniu). Nie wiem jak długo mogę to mieć bo teraz po ruszeniu tego jest to widoczne jak otwieram usta. Wczoraj jak mylam zęby to niechcący uderzyłam szczoteczka w ten migdałek. Czy ten krwiak moze być od tego? Już wariuje ze stresu bo boję się że to rak. 3 lata temu miałam łagodną dysplazja szyjki macicy i obawiam się że coś mogło mi się rozwinąć w gardle. Nie palę, pije alkohol okazjonalnie ale mam stresujący tryb życia. Do tego od kilku dni mam kaszel. Bardzo proszę o poradę bo wariuje ze stresu a do wizyty u lekarza Jeszcze troche.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wszelkie zmiany na migdałkach należy konsultować z lekarzem laryngologii. Nie jest wykluczone, że ten dyskomfort w okolicy migdałków, jak również towarzyszący mu kaszel jest wynikiem rozwijającej się infekcji gardła.

Zapalenie migdałów może mieć podłoże wirusowe, bądź rzadziej – bakteryjne. Zazwyczaj objawia się ropnym nalotem oraz bólem i zaczerwienieniem gardła. Leczenie jest w takich przypadkach uzależnione od rodzaju infekcji. W walce z wirusami stosowane są leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe, z kolei w zapaleniu spowodowanym przez bakterie – wykorzystywana jest antybiotykoterapia.

Zmiany na migdałkach często pojawiają się również w przebiegu anginy. Niekiedy w okolicy migdałków umiejscawiają się również afty, czyli małe owrzodzenia w jamie ustnej. Oczywiście bez szczegółowego badania i wywiadu nie można wykluczyć również innych schorzeń laryngologicznych, dlatego o dalszych krokach powinien zdecydować lekarz po rozmowie z pacjentem.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat migdałków i ich roli opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/migdalki-charakterystyka-budowa-choroby-usuniecie

Być może pomocne okażą się również odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ropne-naloty-na-migdalkach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-ropa-na-migdalkach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kamienie-w-migdalkach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.