Co oznacza wynik cytologii kobiety w wieku 25 lat?

Witam odebrałam swój wynik cytologi i mam taki wynik. A. Rozmaz odpowiedni do oceny , zawiera komórki endocerwikalne. B. Stwierdzono obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych (dać). C. Asc-h. Komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego dojrzewają prawidłowo i wśród nich ( w paśmie „o” ) widocznie są nieliczne komórki z cechami atypii ( możliwy HSIL). Strasznie się boje ze to rak. Mam 25 lat i przeraża mnie ten wynik.

Lek. Paweł Szadkowski

Ten wynik nie oznacza raka. Sama cytologia wskazuje na obecność komórek, które mogą mieć zwiększony potencjał do transformacji nowotworowej w przyszłości (np. za 5-10 lat). Dlatego z tym wynikiem musi się Pani udać do ginekologa, który wykona dokładniejsze badania i w razie potrzeby usunie nieprawidłowe komórki. To dobrze, że znaleziono te komórki w stadium, kiedy jeszcze nie są dla Pani niebezpieczne.