Co oznaczają te zmiany skórne na wzgórku łonowym?

Kilka dni temu na wzgórku łonowym pojawiła mi się krosta wypełniona płynem, która pod wpływem funkcjonowania pękła i zrobiła mi się bolesna rana. Następnego dnia pojawiło się kilka innych, dwa dni później jeszcze więcej. Zmiany nie swędzą a jedynie są bolesne podczas dotykania i poruszania się. Na początku myślałam że powstały w wyniku podrażnienia podczas golenia ale teraz nie jestem pewna. Zastanawiam się czy jest to zapalenie mieszków włosowych czy opryszczka narządów płciowych. Jakie leczenie na własną rękę można podjąć i gdzie ewentualnie udać się po poradę?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zmiany skórne okolic intymnych mogą być związane z wieloma różnymi przyczynami. Powstają często na skutek nieprawidłowej higieny czy depilacji. Mogą powstawać także jako efekt drażnienia skóry bielizną o niezbyt dobrym składzie bądź środków stosowanych do prania. Faktycznie jest też możliwe, że u Pani pojawiło się, zapalenie mieszka włosowego. Nie można też wykluczyć chorób przenoszonych drogą płciową np. opryszczki. Wydaje się, że w tej sytuacji najlepiej byłoby zasięgnąć porady dermatologa albo ginekologa. Stosowanie na własną rękę leków może być ryzykowne, gdyż skóra tamtych okolic jest bardzo wrażliwa. Lekarz na podstawie badania fizykalnego będzie znał odpowiedź bardzo szybko. Dzięki temu dostanie Pani celowane leczenie, które poprowadzi do szybkiej poprawy stanu skóry. Do czasu wizyty lekarskiej warto zachować prawidłową higienę, a także korzystać z bawełnianej, oddychającej bielizny. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-mieszka-wlosowego

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-mieszkow-wlosowych-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.