Co robić, gdy bolą jądra?

Witam, od kilu dni mam powiększone prawe jądro które boli , najczęściej przy siedzeniu . Natomiast kiedy chodzę wydaje mi się że się zmniejsza i nie boli . Byłem u urologa już dwa razy stwierdził tylko żylaki małe żylaki za lewym jądrem za pierwszym razem. Za drugim powiedział że wszystko jest ok i że te bóle mogą być związane z hormonami bo mam dopiero 21 lat. Może to jakiś zapalenie ? ale chyba lekarzy by to wyłapał ?.Chyba Podobny ból związany jest z podnieceniem i brakiem wytrysku nie wiem..

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ból jądra (jąder), często nagły, promieniujący, zwykle do pachwiny bądź okolicy nerki, może powstać z różnych powodów.
Zalicza się do nich:
• nieoczekiwany uraz okolicy krocza, który spowodował podrażnienie bólowych zakończeń nerwowych lub doprowadził do powstania krwiaka w mosznie albo wokół jądra,
• długotrwały ucisk jądra, powodujący zaburzenia jego ukrwienia bądź przekrwienie bierne na skutek utrudnienia odpływu krwi, np. po długotrwałych wędrówkach rowerowych z nieodpowiednio dopasowanym (niewygodnie ustawionym) siodełkiem,
• skręt powrózka nasiennego i jądra powstały najczęściej wskutek urazu lub współistniejących wad anatomicznych, sprzyjających nadmiernej ruchomości jądra,
• nadmierne przekrwienie i obrzmienie jąder, np. przy długotrwałym wzwodzie prącia i podnieceniu seksualnym,
• przewlekły ucisk na jądro nadmiernie dopasowanej bielizny (np. slipów),
• zapalenie najądrza,
• zapalenie jądra jako powikłanie wirusowego zapalenia ślinianki, tzw. świnki, objawiające się powiększeniem i bolesnością jądra (lub jąder),
• początkowe stadium przepukliny mosznowej, która – zstępując przez kanał pachwinowy do moszny – uciska na powrózek nasienny, a następnie na jądro, powodując wrażenie pełności w mosznie oraz obrzmienie i ból tej okolicy,
• żylaki powrózka nasiennego, zwłaszcza ich przekrwienie, np. w następstwie długotrwałej pozycji stojącej,