Co znaczą początkowe zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa?

MR (LS) Opis badania --Splycenie lordozy ledzwiowej . tak zwane poziome polozenie kosci krzyzowej . Poczatkowe zmiany zwyrodnieniowo-wytworcze kregoslupa . tarcza miedzykregowa L4-L5 wykazuje cechy zmian degeneracyjnych . Na poziomie L3-L4oraz L5-LS uwypuklenie tarcz miedzykregowych typu bulging , ktore powoduja modelowanie pozakanalowych odcinkow korzeni nerwow rdzeniowych. Na poziomie L4-L5-uwypuklenie tarczy miedzykregowej typu bulging oraz przepuklina o typie protruzji . Zmiany powoduja ucisk worka oponowego , zwezenie zachylkow bocznych kanalu kregowego i kanalow korzeniowych z uciskiem wewnatrz -ipozakanalowych odcinkow korzeni nerwow rdzeniowych . Ponadto na tym poziomie widoczne sa zmiany przerostowe w stawach miedzykregowych oraz pogrubiale wiazadla zolte . Slad plynow w jamach stawow miedzykregowych , w szparach stawow miedzykregowych , na tym poziomie . W kacie wytworzonym przez wiazadla zolte widoczna jest torbielowata struktura o srednicy ok. 8mm i wysokosci do 13 mm, ktora wskazuje sygnal plynowy w sekwencji T2 oraz nieco podwyzszony w sekwencji T1. Po podaniu kontrastu ulega obwodowemu wzmocnieniu . Struktura od strony tylnej uciska worek oponowy , dodatkowo nasilajac ciasnote kanalu kregowego na tym poziomie . Sygnal z koncowego odcinka rdzenia prawidlowy . Krzysztof lat 58 - mam caly czas zdretwiale stopy , a w czasie chodazeniaq do 150 metrow silny bol w kregoslupie i lydkach .

Dobry Wieczór,
Obraz sugeruje chorobę dyskową oraz prawdopodobnie obecność torbieli synowialnej, proponuję kontakt z lekarzem. Nie można wykluczyć konieczności leczenia operacyjnego.
Pozdrawiam