Co znaczą te problemy z karmieniem synka?

Witam, Syn aktualnie ma 5miesięcy i od początku jest karmiony butelką. Od 2mcy mamy problem, żeby go nakarmić, bo nie chce zassać butelki. Na początku pomagała zabawka, na którą się zapatrzyl i wypił, bądź wymiana smoczka na butelkę. Niestety od 2 tyg nie pomaga nic i całe karmienie zanim zassa butelkę trwa ok godziny. Dodam, że jak już uda mu się zassac butelkę to wypija cała zawartość bez żadnego problemu. Niestety jak tylko wyciągnie mu się smoczek to zaczyna się płacz i nie chce zaciągnąć. Próbowaliśmy już wszystkiego. Zmieniliśmy nawet smoczek na anatomiczny, ale również bez żadnego efektu. Dzisiaj potrafił nie wypić nic przez 10h, a wydaje mi się, że to zbyt długo, bo poza tym nie chce nic innego pić, ani wody ani soczku, zupełnie nic. Lekarz rodzinny stwierdził, że na glodnego nie wygląda i nic więcej. Bardzo proszę o jakąś poradę i pomoc. Naprawdę nie wiemy już jak mu pomóc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dziecko chętnie pije mleko, lecz ma problem ze ssaniem, to warto sprawdzić czy przyczyną nie jest problem anatomiczny, np. za krótkie wędzidełko. Ono może powodować problemy ze ssaniem, a w przyszłości: poczynając od problemów z jedzeniem stałych pokarmów po kłopoty z artykulacją w procesie nauki mówienia.

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wedzidelko-objawy-podcinanie-cwiczenia.

Sugeruję, by zwróciła się Pani do pediatry z prośbą o ocenę wędzidełka podjęzykowego lub skierowała się bezpośrednio do specjalisty. Może to być neurologopeda lub chirurg dziecięcy.

Jeżeli źródłem problemu nie jest wędzidełko, to warto rozważyć wcześniejsze rozszerzanie diety, by dziecko nauczyło się spożywać pokarm w inny sposób niż poprzez ssanie. O tym jednak powinna Pani porozmawiać z lekarzem – pediatrą lub dietetykiem dziecięcym.

O rozszerzaniu diety przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rozszerzenie-diety-niemowlaka-czyli-co-mozemy-podac-dziecku-po-4-miesiacu-zycia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.