Co zrobić gdy boli mnie ząb w ciąży?

Witam Błagam o pomoc jestem w 9 tygodniu ciąży strasznie boli mnie ząb8 spuchł mi cały policzek i nie wiem czy mogę iść do chirurga stomatologii żeby to wyrwać czy jest to bezpieczne dla dziecka?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
proszę niezwłocznie zgłosić się do stomatologa – to on oceni, czy konieczna jest ekstrakcja zęba. Na pewno nie powinna Pani bagatelizować bólu zęba, gdyż świadczy on o toczącej się infekcji, a ta może być niebezpieczna dla rozwijającego się płodu. Leczenie oraz usuwanie zębów w ciąży nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka – proszę się nie obawiać, dużo groźniejsze jest unikanie dentysty. Proszę pamiętać, by poinformować stomatologa o ciąży – jest to konieczne, by dobrać bezpieczne dla dziecka znieczulenie i/lub antybiotyk. Jeśli chodzi o leczenie zębów, to choć nie ma przeciwwskazań, to kobietom planującym ciążę zaleca się, aby w pierwszej kolejności zadbały o jamę ustną i wyleczyły próchnicę, zaś z ewentualnymi zabiegami stomatologicznymi w ciąży poczekały do II trymestru. Jak wiadomo – nie zawsze jest to możliwe. Jedynie leczenie kanałowe może nastręczać trudności z uwagi na konieczność wykonania RTG. Zachęcam do lektury naszego artykułu, może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-zebow-w-ciazy-zeby-w-ciazy-zabiegi-wybielanie-zebow.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.