Czego oznaką jest brązowy śluz przed okresem u nastolatki?

Mam 13 lat i w listopadzie dostałam pierwszy okres. Od początku był regularny i nie miałam z nim problemu. Dowiedziałam się od pani ginekolog, że biały śluz to nic strasznego, ale ten co teraz mam brązowy.
Bardzo się boję. Jest on w niewielkich ilościach i jest bezwonny. Co to może oznaczać?
Liczę na odp. Pozdrawiam. Zuzia. ; )

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Brązowy śluz oznacza, że doszło do niewielkiego krwawienia z dróg rodnych. W Twoim wieku, takie nieregularne plamienia czy krwawienia mogą się zdarzać. Towarzyszą one zwykle cyklom bezowulacyjnym lub takim, w których poziom hormonów z jakiegoś innego powodu jest niewystarczający, by utrzymać błonę śluzową macicy do właściwej miesiączki. Jest to zupełnie normalne w okresie dojrzewania. Podobnie obfitszy śluz jest reakcją na wahające się poziomy hormonów.

Oczywiście należy obserwować swój organizm. Podobne objawy mogą występować na przykład przy infekcjach pochwy, na które jednak nie będziesz raczej narażona przed rozpoczęciem współżycia.

Pozdrawiam serdecznie!