Czy istnieje duże ryzyko porodu przed terminem?

Witam jestem 24 tyg ciazy.ginekolog zmierzył szyjke macicy i ma 27mm i powiedziała że jest za mała i może się to wiązać z wczesnym porodem czy to coś groźnego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w trakcie trwania ciąży szyjka macicy powinna mieć długość 3-5 cm, przy czym warto pamiętać, że w III trymestrze ta długość może się stopniowo zmniejszać. Jeżeli jednak szyjka macicy zaczyna przedwcześnie skracać się i rozwierać, to może to grozić porodem – świadczy to o przygotowaniu macicy do porodu i rozpoczęciu czynności skurczowej. Natomiast niekiedy zdarza się, że szyjka przez cały czas trwania ciąży jest stosunkowo krótka, ale przez kolejne tygodnie ten stan nie ulega zmianie – wówczas nie ma powodu do obaw. Tutaj odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-jest-prawidlowa-dlugosc-szyjki-macicy.

W niektórych przypadkach skracanie szyjki macicy wymaga hospitalizowania i założenia tzw. pessaru, który uniemożliwia rozwarcie. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/pessar. Niekiedy wystarczy spoczynkowy tryb życia i taki sugerowałabym zastosować w Pani przypadku. Należy więc unikać wysiłku fizycznego, dużo leżeć (w celu odciążenia narządów miednicy mniejszej) i nie przemęczać się. Konieczne jest także zrezygnowanie z aktywności seksualnej. Na wszelki wypadek proszę dopytać o szczegóły ginekologa prowadzącego ciążę – to on decyduje o dalszym postępowaniu w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

Zachęcam także do lektury tego materiału, być może będzie pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.