Czy jak kobieta ma pierwszy dzień płodny i zachodzi tego dnia w ciążę, to drugiego dnia jest już bezpłodna?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Dni płodne to termin określający okres kilku dni przed owulacją. Współżycie w tym czasie może doprowadzić do zapłodnienia, ale dopiero w momencie, gdy dojdzie do owulacji. Plemniki są w stanie zachować zdolność do zapłodnienia, będąc w drogach rodnych kobiety, nawet do 7 dni (zwykle 3 dni) natomiast komórka jajowa "czeka" na plemnik ok. 24 godzin po jajeczkowaniu.

Zachodzenie w ciążę jest procesem, który trwa nieco dłużej niż jeden dzień. W zależności od punktu widzenia, co innego będzie dla nas momentem zajścia w ciążę. Dla Pani jako matki będzie to pewnie moment stosunku, który doprowadził do zapłodnienia. Ponieważ zwykle istnieje kilkudniowe okno, w którym współżycie doprowadza potencjalnie do zapłodnienia, to często trudno określić, w wyniku którego stosunku powstało nowe życie.
Innym momentem zapłodnienia będzie połączenie jajeczka z plemnikiem. I znów może być tak, że nastąpi podwójna owulacja, dzień po dniu, prowadząc do zapłodnienia po zapłodnieniu przebytym dzień wcześniej.
Wreszcie z punktu widzenia aktualnej terminologii o ciąży mówimy, gdy zarodek zaimplantuje się w macicy. W bardzo rzadkich przypadkach może się zdarzyć, że po implantacji dojdzie do kolejnej owulacji i w konsekwencji ciąży bliźniaczej, gdzie jedno dziecko jest nieco starsze.
Tak więc odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest jednoznaczna, tym bardziej że w organizmie żywym nigdy nie wiadomo nic na pewno.

Pozdrawiam serdecznie!