Czy łożysko ma szansę na prawidłową pracę?

Witam,
moja ciąża od początku traktowana jest jako zagrożona. Od 6 tygodnia miałam problemy z plamieniami. Brałam progesteron w tabl. W 13 tygodniu ciąży trafiłam do szpitala z mocnym krwawieniem ze skrzepami. Krwawienia szybko ustały, zostałam wypisana po 5 dniach ze stwierdzeniem łożyska umiejscowionego blisko ujścia wewn.
Po tygodniu poszłam na kontrolę i okazało się, że łożysko wcale nie jest tak nisko położone, za to pod łożyskiem mam 4 centymetrowego krwiaka. Lekarz zalecił leżenie. Żadnych leków. Kontrola po 2 tyg. (18 tydzień). Badanie USG pokazało włóknika o długości 5 cm pod łożyskiem.
Zalecenia lekarza: oszczędny tryb życia - bez konieczności ciągłego leżenia. Moje obawy dotyczą dwóch spraw. Przede wszystkim rozwój płodu. Czy ta część łożyska, pod którą jest włóknik i która nie uczestniczy w wymianie matczyno-płodowej może być przyczyną zahamowania rozwoju płodu? Czy w związku z tym mogą rozwinąć się jakieś wady? Dodam, że wcześniej obraz USG wykazywał płód równy bądź starszy z wiekiem ciąży wg om.
Teraz ciąża jest tydzień młodsza. Czy łożysko nie będąc sprane w 100 proc. może zapewnić prawidłowy rozwój płodu? Druga sprawa dotyczy włóknika. Co się z nim stanie? Czy łożysko ma szansę na prawidłową pracę? Kolejną wizytę mam za 3 tygodnie. Czy przy tego typu nieprawidłowościach mam duże szanse na donoszenie ciąży? Bardzo mnie to niepokoi.
Pozdrawiam serdecznie!

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Tak, ma Pani duże szanse na szczęśliwe donoszenie ciąży. Krwiak pozałożyskowy zorganizował się, czyli przerósł włóknikiem. Łożysko jest organem o imponujących możliwościach kompensacyjnych i utrata nawet 30 proc. kosmków (elementów, z których jest ono złożone) odbywa się bez szkody dla dziecka.
Oczywiście należy obserwować dziecko w USG pod kątem zahamowania wzrostu. Proszę jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie (nie licząc pierwszego trymestru) i nie należy się sugerować wiekiem ciąży wyznaczanym w USG po 12 tygodniu. Na pewno dziecku nie grożą żadne wady w związku z utratą czynności części łożyska.
Pozdrawiam serdecznie!