Czy mam rozpocząć przerwę od antykoncepcji wcześniej?

Dzień dobry, Przyjmuję tabletki Aidee (codziennie około 20). Rozpoczęłam blister w sobotę 25 lutego. W poniedziałek 27.02 miałam wodnisty stolec więc wzięłam drugą tabletkę około 22. Zabezpieczałam się przez tydzień dodatkowo. W poniedziałek 6.03 znów zdażył mi się taki bardzo wodnisty stolec i znów wzięłam drugą tabletkę około 23:20. Pytanie moje brzmi czy powinnam się dodatkowo zabezpieczać przez kolejny tydzień? Czy w tym blistrze będę mogła jeszcze uprawiać seks bez zabezpieczenia? Czy kolejne tabletki do końca blistra brać już o 23:20 czy wrócić do godziny 20tej (w poprzednim tygodniu po wzięciu dodatkowej tabletki wróciłam do przyjmowania tabletek o 20)? I na koniec: czy mam rozpocząć przerwę 2 dni wcześniej jako że wzięłam "dodatkowe" 2 tabletki z tego blistra i zrobić standardową 7-dniową przerwę? Z góry bardzo uprzejmie dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jednorazowe wystąpienie wodnistego stolca nie wymaga przyjmowania dodatkowej tabletki, ponieważ najprawdopodobniej nie dochodzi wówczas do obniżenia skuteczności antykoncepcji.

W związku z tym aktualnie nie musi Pani stosować dodatkowego zabezpieczenia i może Pani uprawiać seks nie stosując przy tym prezerwatywy. Jeśli zaś chodzi o godzinę przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, to wybór należy do Pani. Może to być aktualna godzina lub godzina 20. Nie powinno to mieć większego znaczenia.

Z uwagi na to, że pod koniec blistra zabraknie Pani dwóch tabletek, proszę rozpocząć przerwę dwa dni wcześniej i oczywiście dwa dni wcześniej ją zakończyć. Ważne, aby nie trwała dłużej niż 7 dni.

Podobne pytania zadawały inne użytkowniczki naszego serwisu. Umieszczamy je poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-antykoncepcja-zostala-w-twj-sytuacji-zachowana,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wodnisty-stolec-2-godziny-po-zazyciu-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luzny-stolec-po-zazyciu-tabletki-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.