Czy mam szansę schunąć 20 kg?

Mam 17 lat, 166 cm wzrostu i 98 wagi. Mój brat żeni się we wrześniu i stwierdził, że jestem za gruba, żeby być jego druhną.Chcę,  żeby się zdziwił. Proszę o pomoc i odpowiedź na kasiula17@autograf.pl. Dziękuję.
17 LAT ponad rok temu

Witam,

Na początku powinnaś uświadomić sobie, czy chcesz stracić na masie ciała i czy robisz to dla siebie, czy dla innych. Twój brat jest bardzo niedelikatny i powinnaś mu powiedzieć, że nie jest dla Ciebie przyjemnie słuchać takich opinii. Faktycznie Twoja masa ciała nie jest w normie i dla Twojego zdrowia dobrze by było, gdybyś ją zmniejszyła. Jednak musisz wiedzieć, że proces odchudzania jest długotrwały i czasem potrzeba wiele motywacji i wytrwałości. Jeśli jesteś zdecydowana na ten krok zacznij od dziś.

Nie polecam stosowania restrykcyjnych diet odchudzających, które w Twoim wieku mogą przynieść więcej szkód niż korzyści, m.in. możesz rozregulować sobie metabolizm i spowodować niekorzystny efekt jo-jo. Jeśli chcesz się odchudzać poprzez zmniejszenie racji pokarmowej i kaloryczności poniżej swojego zapotrzebowania powinnaś robić to pod okiem dietetyka. W przeciwnym razie możesz doprowadzić swój organizm do wyczerpania i niedoborów pokarmowych.

Na początek powinnaś zacząć więcej się ruszać. To nie tylko dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale również na poprawienie samopoczucia i uniknięcie niektórych chorób w wieku późniejszym (osteoporoza czy insulinooporność). Dobrym ćwiczeniem na równomierną utratę masy ciała jest jazda na rowerze, rolkach czy jogging. Codzienny szybki spacer również się przyda. Możesz ćwiczyć sama lub z przyjaciółką czy kimś z rodziny, dzięki temu mobilizacja i przyjemność czerpana ze sportu będzie większa. Polecam ćwiczenia ze strony www.abccwiczenia.pl.

Nawyki żywieniowe są równie ważne, co regularna aktywność fizyczna. Powinnaś wiedzieć, co robisz źle i co możesz poprawić w swoim sposobie żywienia. W tym celu warto, abyś przeczytała artykuły na ten temat: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Pozdrawiam.