Czy maść na zastrzały zmniejsza skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Od sześciu miesięcy przyjmuję pigułki Yaz (24+4). Przy 21 tabletce musiałam użyć maści MaxiBiotic na zastrzały. Farmaceuta poinformował mnie, że nie ma ona wpływu na przyjmowane pigułki. W czasie przyjmowania pigułek placebo pojawił się okres. Dzisiaj przy 4 pigułce uprawiałam z partnerem petting, podczas pieszczot miał wytrysk, ale ja miałam na sobie bieliznę, jednak boję się, że odrobina spermy mogła dostać się pod majtki. Czy maść na zastrzały mogła mieć wpływ na pigułki? Czy 10 dni od zakończenia stosowania maści (używałam jej przez jeden dzień) jestem bezpieczna? Czy powinnam zgłosić się po pigułkę tzw. 72 godziny po?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W wyniku opisanego przez Panią zbliżenia z pewnością nie mogło dojść do zapłodnienia. Pomijając fakt, że jest Pani zabezpieczona tabletkami (maść z antybiotykiem nie zaburzyła skuteczności hormonów ani podczas stosowania jej, ani 10 dni później), odrobina nasienia na bieliźnie nie mogła spowodować poczęcia! Jeśli tak bardzo boi się Pani ciąży, że nie dopuszcza Pani do pełnych stosunków mimo stosowania bardzo skutecznej antykoncepcji, to chyba bez sensu przyjmować tabletki hormonalne, niebędące przecież obojętne dla organizmu.

Oczywiście nie ma sensu przyjmować tabletki po.

Pozdrawiam serdecznie!