Czy mogę bezpiecznie morsować zimą?

Dzień dobry, W 2017 roku przechodziłem zabieg ASD II, wykonywany przez tętnicę udową, do tej pory wszystkie badania kardiologiczne miałem poprawne, z delikatną niedomykalnością zastawek. Czuję się bardzo dobrze i regularnie uprawiam sport, zastanawiam się czy mogę bezpiecznie morsować zimą i spróbować takiej aktywności. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choroby kardiologiczne są istotnym przeciwwskazaniem do morsowania, podobnie jak nadciśnienie tętnicze czy choroby mózgu. Dzieje się tak z uwagi na reakcję organizmu podczas morsowania, to jest podniesienie ciśnienia tętniczego i żylnego, co może prowadzić do zawału, zaburzeń rytmu serca czy przepływu krwi do mózgu.

Choć w Pana przypadku ryzyko wystąpienia takich powikłań nie jest szczególnie wysokie, zalecałabym jednak powstrzymanie się od tej formy aktywności lub skonsultowanie tego z kardiologiem po wykonaniu szeregu podstawowych badań.

Po więcej informacji na temat morsowania odsyłam do naszego artykułu: https://uroda.abczdrowie.pl/morsowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.