Astygmatyzm a soczewki korygujące krótkowzroczność

Mam 19 lat i mam pytanie dotyczące zależności między astygmatyzmem a soczewkami. Jestem krótkowidzem, mam wadę -1,5 na prawym i lewym oku. Mam też astygmatyzm. Przez ok 1,5 roku nosiłam okulary, od niedawna przestawiłam się na soczewki. Noszę 2-tygodniowe, dostosowane do mojej krótkowzrocznosci. Ale ostatnio dowiedziałam się, że krótkowzroczność i astygmatyzm razem jest jakiś specjalny rodzaj soczewek, a ja mam tylko te na krotkowzroczność. Czy mogę ich używać, czy raczej powinnam je zmienić na jakieś specjalne soczewki na asygmatyzm. Dodam, że chodzę w soczewkach przez cały dzień.   Chciałam jeszcze zapytać, czy można soczewki zdejmowac i zakładac 2 razy dziennie, przykladowo: idąc na wykłady od rana do południa mam soczewki, przychodzę do domu ściągam je, uczę się, wieczorem, wychodząc zakładam z powrotem, wracając ściągam na noc i rano z powrotem.
19 LAT ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam.

Wszystko zależy od tego, jak duży ma Pani astygmatyzm. Skoro lekarz dobrał "zwykłe" soczewki, prawdopodobnie jest on niewielki. W takim przypadku (tj. przy astygmatyzmie do 1 cyl.) najlepszym wyborem będą soczewki tzw. asferyczne, które korygują jednocześnie krótkowzroczność i mały astygmatyzm. Soczewki asferyczne są polecane także dla osób bez astygmatyzmu, ponieważ charakteryzują się podwyższonymi parametrami optycznymi i dają lepszą jakość widzenia w porównaniu ze "zwykłymi", sferycznymi soczewkami.

Przy większym niż 1 cyl. astygmatyzmie, powinno dobrać się tzw. soczewki toryczne, które są skonstruowane specjalnie do korekcji tej wady.

Podsumowując: jeśli ma Pani mały astygmatyzm i widzi Pani teraz dobrze, proponuję chodzić w tych soczewkach, które Pani ma, przez tyle, na ile Pani starczą (szkoda, żeby się zmarnowały), ale następne kupić już asferyczne (po konsultacji z okulistą). To da Pani lepszy komfort i jakość widzenia.

Jeśli widzenie w obecnych soczewkach jest niesatysfakcjonujące, proponuję od razu umówić się na dobranie soczewek asferycznych.

Oczywiście przy większym astygmatyzmie konieczne jest dobranie soczewek torycznych, ale myślę, że w tym wypadku zauważyłaby Pani gorsze widzenie i to byłoby podstawowym problemem.

Może Pani zakładać i zdjemować soczewki, kiedy ma Pani na to ochotę pod warunkiem każdorazowej dokładnej pielęgnacji soczewek i dbania o higienę rąk (niedostateczna dbałość o te sprawy to większe ryzyko zakażenia).

Pozdrawiam serdecznie.