Czy moja córka jest chora? Skąd te krzyki i histeria?

Witam serdecznie.

Nie wiem co robić? Jestem przerażona. Mam 2-letnią córkę (2l, 3-m-ce). Córka nie mówi nawet najprostszych słów, nawet mama, mówi tylko po swojemu. Co gorsze, nie rozumie co się do niej mówi, często nawet nie spojrzy na osobę, która do niej mówi. Rozumie tylko daj, masz, nie wolno, chodź, ale rzadko się do tego stosuje. Jesteśmy po badaniach audiologicznych, z których wynika, że córka słyszy dobrze. Wyjście z nią gdziekolwiek to ogromne wyzwanie. Idzie tylko tam gdzie chce, ciągle krzyczy, płacze. Nie ma mowy, żeby wejść do cudzego domu, kiedyś nawet do sklepu nie dało się z nią wejść, czy skręcić w inną niż zwykle ulicę. To wszystko jest jak koszmar, te ciągłe krzyki, jęki. Córka nie lubi innych dzieci, nigdy się z nimi nie bawi. Nie daje czesać włosów, jak widzi odkurzacz to wpada w histerię, kiedyś dotyczyło to również pralki. Nie mam już nawet ochoty nigdzie z nią wychodzić. Spacer to zawsze wielki stres dla mnie. Byłyśmy u neurologa, ale pani doktor mnie zwyczajnie zbyła, mówiąc że to wszystko jeszcze nic nie znaczy. Nie ma nawet potrzeby żadnych specjalistycznych badań. Nie wiem co robić?

Chcę pomóc córce i sama nie oszaleć, bardzo proszę o radę.

Witam

Rozumiem Pani niepokój. Opisane zachowania: brak rozwoju mowy i słabe jej rozumienie, własny język, nieprawidłowy kontakt wzrokowy, unikanie dzieci, lęki, przywiązanie do stałych tras, obawa przez nowością (mam na myśli obce domy, sklepy) mogą wskazywać na autyzmem wczesnodziecięcy.

Aby pomóc córce, proszę skonsultować się z psychologiem, który na podstawie szczegółowego wywiadu oraz obserwacji zachowania postawi diagnozę, a także da Pani wskazówki jak wspomagać rozwój.

Proszę pamiętać, że specjaliści różnią się posiadaną wiedzą i doświadczeniem, zdarza się, że bagatelizują obawy rodzica, dlatego ma Pani prawo szukać porady w innym miejscu. Na tej stronie znajduje się lista pomocnych placówek http://portal.abczdrowie.pl/gdzie-szukac-pomocy, poza tym są poradnie psychologiczno-pedagogiczne, poradnie zdrowia psychicznego, ośrodki wczesnej interwencji.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Powtórzyć wizytę u innego neurologa i dobrze byłoby zrobić EEG. Poza tym koniecznie psycholog dziecięcy i logopeda.
Powodzenia, pozdrawiam AM