Czy możliwe, że mój chłopak ma depresję dwubiegunową?

Witam, Bardzo proszę, o pomoc. Mój chłopak mieszka za granicą, od czasu do czasu zdarza mu się spadek formy psychicznej i wtedy nie mamy kontaktu ze sobą, nie odbiera maila, nie odbiera telefonu. Normalnie trwało to ok. 2-3 dni i potem wszystko wraca do normy. Teraz, od ponad tygodnia, nie ma z nim kontaktu i zaczynam się martwić. Uprzedzał mnie, że ma czasami takie dni, że musi pobyć sam, ale nigdy nie trwało to tak długo. Odwiedzamy się co 1-1,5 miesiąca i zawsze wszystko gra. Ostatnio widzieliśmy się w poniedziałek tydzień temu i wszystko było super. Teraz zaczynam się martwic i nie wiem jak mu pomóc. Chciałabym, żeby wiedział, że jestem przy nim, ale nie chcę go naciskać - czy to może być depresja dwubiegunowa? Proszę o pomoc. Pozdrawiam, R.

Witam!

Opis zachowania Pani chłopaka nie wskazuje na chorobę afektywną dwubiegunową. Spadek nastroju może być wywołany różnymi czynnikami, np. tęsknotą za krajem, Panią, problemami w pracy, stresem, nagromadzeniem trudności. Warto, żeby poznała Pani przyczynę takiego zachowania partnera. Dlatego zachęcam do rozmowy na ten temat. Może go Pani zapewnić o tym, że jest z nim i chce mu pomóc. Jednak to od niego zależy, czy chce i potrzebuje tej pomocy.
Problemy Pani partnera bardzo Panią niepokoją, należałoby jednak zapytać jego, czy on tak samo odbiera tę sytuację. Możliwe, że milczenie z jego strony powodowane jest innymi czynnikami niż te, które Pani uważa za przyczynę tego stanu. Uważam, że należy o tych sprawach rozmawiać i starać się rozwiązywać powstające problemy i wyjaśniać niedomówienia. Powstające w Pani umyśle wyobrażenia na temat tego, co dzieje się z partnerem i co on aktualnie przeżywa, mogą mijać się z rzeczywistością. Dlatego tak ważne jest wyjaśnianie na bieżąco trudnych kwestii.

Pozdrawiam