Czy można wyleczyć zwyrodnienie stawu biodrowego?

witam.mam awyrodnienie stawu biodrowego od urodzenia, czy mozna to wyleczyć i gdzie moge sie udac.

Szanowana Pani, choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest zazwyczaj schorzeniem postepującym z wiekiem. Generalnie w przypadku tej choroby, w jej poczatkowych stadiach, nie mówimy o jej wyleczeniu, a raczej o spowolnieniu rozwoju choroby ( w jej początkowym okresie -rehabilitacja: kinezyterapia: rower basen,ćwiczenia, ograniczenie przeciążeń stawu, stosowanie leków chondroprotekcyjnych dostawowych itp) W okresie nasilenia doleglwiości, które związane są z potwierdzonym radilogicznie obrazem zniszczenia chrząstki stawowej, przy jednoczesnym narastaniu ograniczeń ruchomości stawów należy roważyć konieczność przeprowadzenia zabiegu wymiany stawu: endoprotezopalstyki - z zastosowaniem odpowiedniego implantu. O rodzaju zabiegu, wyborze endoprotezy decyduje kwalifikujący Panią do operacji chirurg-ortopeda. W Pani wypadku na początku sugeruję konsultację u specjalisty ortopedy z aktulanym RTG miednicy ze stawami biodrowymi. Pozdrawiam