Zwyrodnienie stawu biodrowego i ból biodra po ćwiczeniach

Witam, moja mama ma zwyrodnienie stawu biodrowego. Co 8 miesięcy przyjmuje zastrzyki. Od około miesiąca zaczęła ćwiczyć na "wioślarzu". Od paru dni czuje znów boleści w biodrze. Nie są jednak tak bolesne jak przed diagnozą, jednak nie dostaje ich zaraz po ćwiczeniach, a później w trakcie chodzenia. Pytanie więc, czy powinna ćwiczyć dalej, ograniczyć ćwiczenia, czy zupełnie je zaniechać? Pozdrawiam.

Szanowna(y) Pani(e) , w przypadku rozpoznania choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego właściwe postępowanie jest uzależnione od kilku czynników. Najważniejsze z nich to: stopień zaawansowania zmian klinicznych ( zakres ruchomości, przykurcze, zaniki mięśniowe , poziom bólu) oraz obraz tych zmian w badaniach dodatkowych ( RTG ew. CT i/lub NMR). Co do zasady - w ramach leczenia usprawniającego - wskazane są wszelkie aktywności spełniające warunek wdrażania ruchu w odciążeniu stawu ( czyli przede wszystkim pływanie oraz jazda na rowerze). Co do innych aktywności - wymagane jest zbadanie pacjenta przez ortopedę (przeprowadzającego tego typu zabiegi), który zaplanuje dalsze leczenie PRZEDE WSZYSTKIM z uwzględnieniem faktu wskazań (lub ich braku) do leczenia operacyjnego - endoprotezoplastyki w perspektywie czasu oraz stopnia narastania zmian zwyrodnieniowych. Pozdrawiam i życzę Mamie poprawy stanu zdrowia.