Czy ta ciąża ma szansę na dobry rozwój?

Dzień dobry, jestem pacjentką kliniki niepłodności. We wrześniu miałam świeży transfer pięciodniowej blastocysty klasy B (tylko tyle wiem). Po 2 tygodniach od transferu poziom beta hcg wynosił 632, zaś po kolejnych 6 dniach - 4132. Pierwsze USG miałam w tygodniu 6 4, na którym widoczny był zarodek z bijącym sercem o wielkości 3mm. Mimo że lekarz zapewniał, że wszystko jest w porządku, zmartwił mnie rozmiar zarodka, który na tym etapie zazwyczaj jest większy. Po 6 dniach byłam na wizycie u innego lekarza, był wówczas tydzień 7 3. Zarodek przez ten czas urósł tylko do 4,5mm. I po raz kolejny lekarz zapewnił mnie, że na tym etapie wszystko jest w porządku. Nadal jednak niepokoi mnie to, że statystycznie zarodek powinien być większy. Kobiety, które miały transfer w tym samym momencie co ja, mają w tej chwili zarodki o wielkości nawet 12mm. Czy to oznacza, że moja ciąża się nie rozwinie?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przede wszystkim proszę zaufać lekarzom. Na co dzień mają oni do czynienia z wieloma trudnymi przypadkami, mają doświadczenie oraz wiedzę medyczną. Jeśli więc zapewniają Panią, że na tym etapie wszystko jest w porządku, to znaczy, że tak jest.

Każda ciąża jest inna, tak samo jak każdy organizm jest inny. Możliwe, że zarodek jest mały w tym momencie, lecz wraz z upływem czasu będzie się zwiększał i ciąża się utrzyma. Trzeba być dobrej myśli.

Nie warto się też porównywać. Wielkość zarodka w 6. tygodniu to zaledwie 2-4 mm. Ważne, że lekarz uwidocznił akcję serca. Trzymamy kciuki!

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prawidlowe-normy-dla-plodu-w-5-tygodniu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/maly-zarodek-w-wyniku-usg,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zbyt-maly-zarodek-w-4-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.