Czy to może być czerniak?

Druzy tarczy nerwu wzrokowego. W tylnym biegunie gałki echo nieregularnego uniesienia siatkówki z niejednorodną echogenicznie przestrzenią pod siatkówką głównie w górnej części plamki i powyżej tarczy dochodzące do tarczy n.II. Najwyższy punkt uniesienia ok. 1,5 mm. To jest opis USG Oka.

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Dla pełnej oceny charakteru zmiany w gałce ocznej nie wystarcza często badanie usg oka.

W pierwszej kolejności konieczne jest dokładne zebranie wywiadu. Odpowiedź na pytania takiej jak: czy objawy wystąpiły nagle czy powoli, czy są dolegliwości bólowe, czy występują jakieś choroby przewlekłe tj. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy też inne sprzyjające chorobom siatkówki; mogą bardzo wiele wnieść do diagnostyki.

W dalszej kolejności należy zbadać dokładnie narząd wzroku, wraz z dokładnym badaniem dna oka. Uwidocznienie zmiany uzbrojonym w soczewki okiem pozwala z dużym prawdopodobieństwem określić jej charakter.

Niekiedy oprócz usg wykonuje się badanie rezonansu magnetycznego oka i oczodołu.

Bez tych danych nie mogę napisać czy to może być lub nie czerniak złośliwy oka.

Proszę zgłosić się do swojego okulisty w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki i odpowiedniego leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.