Czy to normalne, że 8-miesięczne dziecko nie potrafi samodzielnie stać?

Witam 9 października mój synek skończył 8 miesięcy. Jednak samodzielnie nie potrafi siedzieć. W kojcu stoi na czterech, pełza po kojcu, bo raczkować nie raczkuje, ale wysoko podnosi się na czworakach, potrafi 1 rękę podnieś wtedy wysoko by coś np. chwycić, czy w wózku z pozycji półleżącej potrafi usiąść i trzyma się wózka i wtedy ładnie siedzi. Ale sam posadzony po chwili przechyla sie do przodu i kładzie się. Bo on poza wózkiem, to głównie leży na brzuchu co uwielbia.Czy wszystko jest dobrze?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, rozwój dziecka jest kwestią bardzo indywidualną, odchylenie w rozwoju, które uznaje się za normę to 3 miesiące. Proszę obserwować rozwój dziecka i jeśli w najbliższym miesiącach nic się nie zmieni skonsultować się z pediatrą. Pozdrawiam.

Tak, rozwój Pani synka mieści się w normie.
Naturalna kolej postępów jest taka, że kiedy synek opanuje pozycję "na czworaka", zacznie się podciągać rączkami i przyjmie pozycję na kolanach, klęczącą. Z tej pozycji postawi jedną stópkę na podłożu, i może podciągać się do stania.
W tej chwili najbardziej będzie mu służyć przebywanie na płaskim podłożu, najlepiej na podłodze, jeżeli poza kojcem jest bezpieczny. Tam poćwiczy pełzanie, raczkowanie, wstawanie przy meblach. Z pozycji czworaczej może też łatwo nauczyć się sam siadać - a wtedy już na pewno jego mięśnie będą gotowe do utrzymywania go w pozycji siedzącej. Wcześniejsze sadzanie dziecka nie jest konieczne, a nawet nie jest korzystne dla niedostatecznie silnych mięśni grzbietu.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/