Czy tomografia głowy jest szkodliwa?

czy tomografia głowy jest szkodliwa. W 2014r odstępie 2 miesięcy miałam robioną dwa razy. pierwszą zlecił laryngolog drugą neurolog. Teraz mam znowu skierowanie na tk głowy z powodu utraty przytomności w pracy. czy to nie za często. ostatnie tk miałam robione w lutym 2014. i wyniki były w normie.

Witam serdecznie,

Badanie TK wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, które nie jest obojętne dla naszego organizmu. Należy ograniczyć badania radiologiczne z użyciem promieniowania rtg do niezbędnego minimum. Dlatego badanie TK można wykonać tylko i wyłącznie na podstawie skierowania od lekarza. Lekarz kieruję pacjenta na diagnostykę TK wówczas kiedy jest to niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy oraz ze wskazań klinicznych. Jest to jednoznaczne z tym, że lekarz nie skieruję pacjenta na TK jeśli nie będzie to konieczne. Poza tym dawki promieniowania rentgenowskiego obecnie stosowane w diagnostyce obrazowej są dawkami bezpiecznymi.
Proszę zaufać lekarzowi prowadzącemu, a jeśli nadal ma Pani wątpliwości, to proszę skonsultować się z lekarzem zlecającym badanie TK lub radiologiem w pracowni TK, która badanie będzie wykonywać.

Pozdrawiam.