Czy TSH 3,9 wpływa na ciążę?

Witam,jestem w 12 tygodniu ciąży.2 miesiące przed staraniem byłam u lekarza ginekologa,który zrobił mi USG tarczycy i stwierdził,że wszystko jest ok.Kiedy zaszłam w ciążę, pierwszą wizytę u lekarza odbyłam w 7 tygodniu ciąży.Podczas USG tarczycy lekarz stwierdził,że jest jakaś zmiana i zlecił wykonanie badania TSH.Z wynikiem badania poszłam do lekarza w 12 tygodniu ciąży,wynik wynosił 3,9.Otrzymałam tabletki( E25).Martwię się,że zaczęłam je brać zbyt późno.Czy to moglo mieć wpływ na dziecko?

Dzień dobry,

Proszę się nie stresować, nie powinna mieć Pani problemów z dzieciątkiem. Na szczęście TSH nie było zbyt wysokie, choć obecnie zaleca się, aby kobiety planujące ciążę i będące w ciąży - niezależnie od trymestru miały TSH < 2,5. Sugerowałbym po ok. 2-3 tygodniach stosowania leku ocenę TSH i FT 4, gdyż dawka leku może wymagać zwiększenia. A lepiej, gdy w ciąży jest nieco większa, niż za niska.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n.med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych