Czy w tej chwili mogę smarować już oparzenie?

witam serdecznie chcialam zapytac tydzien temu oparzylam reke wrzątkiem były pecherze w tej chwili rana jest sucha pęcherze wysiękły czy w tej chwili moge smarowac na to oparzenie alantan plus masć (zielony) czy smarowanie alantanem nie podrazni poniewaz alantoina dziala złuszczająco, czy alantan w takiej sytuacji jest wskazany aby zapobiec powstaniu blizny ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

oparzenia drugiego stopnia, czyli obejmujące uszkodzenie naskórka i skóry znajdującej się pod nim, występują stosunkowo często, a ich pielęgnacja nie jest trudna. Jeżeli rana jest już sucha, to może Pani stosować kremy zawierające D-pantenol i alantoinę – dobrze wybrać produkty przeznaczone do pielęgnacji i leczenia stricte oparzeń. Może Pani używać zielonego, ale też niebieskiego Alantanu na oparzenia lub żółtego – kremu. W aptece dostępne są także maści, kremy, a nawet pianki, przyspieszające gojenie i łagodzące dokuczliwe objawy związane z samym procesem gojenia. Odpowiednie nawilżanie miejsc poparzonych wpływa pozytywnie na proces gojenia, a co za tym idzie – na minimalizowanie ryzyka powstania ewentualnych blizn. Więcej informacji odnajdzie Pani w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/masc-na-oparzenia-dzialanie-aplikowanie-blizny.

Proszę również pamiętać o unikaniu słońca czy opalania miejsc poparzonych, dodatkowo podrażniać je mogą gorące kąpiele. Pod tym adresem inne czynniki, które mogą wpływać negatywnie na proces regeneracji naskórka: https://portal.abczdrowie.pl/czy-stosujesz-naturalne-sposoby-na-oparzenia-skory.

Natomiast, by blizny nie pojawiły się lub były jak najmniej widoczne, warto wybrać produkty przeciwdziałające powstaniu takiej tkanki. W składzie powinny mieć wyciąg z cebuli i heparynę, dodatkowo również alantoinę. Takie produkty dostępne są również w postaci maści, żelów, a nawet plastrów, które warto naklejać szczególnie na noc. Należy pamiętać, że gojenie się rany i leczenie blizn to proces trwający tygodniami, a nawet miesiącami, dlatego koniecznie proszę uzbroić się w cierpliwość i dbać o systematyczność stosowania preparatów przeciw bliznom. O preparatach na blizny przeczyta Pani również tu: https://portal.abczdrowie.pl/masc-na-blizny-rodzaje-blizn-jak-dbac-o-blizny-jaka-wybrac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.