Czy wszyscy z chorobą Hashimoto chorują na CHAD?

czy wszyscy z chorobą hashimoto choroba tarczycy choreje na depresje dwubiegunową i jednobiegunową Moja mama ostatnio chodziła przygnębiona i trochę popłakiwała a dzisiaj dostała takiej energi kiedyś jej TSH 1000 a dzisj ma tylko 300 i bierze cały czas tabletki na tarczyce zawsze rano zanim zje sniadanie

Witam,

osoby z zaburzeniami afektywnymi dwubiegowymi są bardziej narażone na przewlekłe choroby somatyczne. Częściej niż ogólnie w populacji, występują u nich: nadciśnienie, wirusowe zapalnie wątroby typu C, cukrzycy typu II, hiperlipidemii, choroby niedokrwiennej serca. Chodzi o wszelkie dolegliwości, których pojawienie się jest zależne od pacjenta, spowodowane niestosowaniem się do zaleceń lekarskich, nałogami, ryzykownymi zachowaniami, nieregularnym trybem życia, brakiem ruchu, nieprawidłową dietą.
Część objawów problemów z tarczycą pokrywa się z objawami zaburzeń afektywnych, może to prowadzić do błędnej diagnozy i prób podjęcia leczenia zaburzeń psychicznych hormonami na tarczycę. Jeśli pomimo leczenia niedoczynności lub nadczynności tarczycy objawy się utrzymują, należy rozważyć współistnienie choroby afektywnej. I choć istnieją podobne objawy, zaburzenia pochodzenia psychogennego i choroby tarczycy nie są tożsame. Mniej więcej u co trzeciego pacjenta chorującego na niedoczynność tarczycy mogą występować zaburzenia depresyjne dodatkowo nasilane przez chorobę afektywną.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html