Czy wystarczy stosowanie prezerwatywy w tej sytacji?

Przyjmuje tabletki Vines od ponad roku. Ostatnio w pierwszym tygodniu zdarzyło mi się dwudniowe opoznienie w przyjmowaniu wynoszace 5-6 h, to znaczy, że dwa dni z rzędu przyjęłam tabletki z opóźnieniem. Czy wystarczy jeśli przez następny tydzień będę stosować prezerwatywę abym była chroniona?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

tabletki antykoncepcyjne stanowią skuteczną ochronę przed nieplanowaną ciążą, pod warunkiem, że zostaną zachowane zasady ich stosowania. W przypadku gdy dochodzi do pominięcia lub opóźnienia ze wzięciem tabletki, sprawa może wyglądać dwojako.

Jeżeli opóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin, to ochrona przed ciążą może nie być wystarczająca i potrzebne będzie używanie innych rodzajów antykoncepcji (np. prezerwatywy). Jeśli jednak opóźnienie wynosi poniżej 12 godzin, to zabezpieczenie jest w teorii zachowane i nie ma potrzeby stosowania innych środków ochrony. W teorii, ponieważ każdy organizm jest inny i inaczej może zareagować.

Gdy nie planuje Pani ciąży, to zalecamy jednak stosowanie prezerwatyw, przynajmniej ten tydzień, kiedy doszło do opóźnienia.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym stosowania antykoncepcji hormonalnej:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.